Prieskum a výskum jaskýň na Pic de Bure
Marianka s kamarátmi sa od začiatku roka venuje aj prieskumu a výskumu uvedenej oblasti. V rámci prípravy skialpovych pretekov La Grande Trace sme boli odkopať dva vchody jaskyne Costebelle v blízkosti Pic de Bure v nadmorskej výške 2150 m. Pre mňa to bola príležitosť oboznámiť sa s touto veľmi zaujímavou lokalitou.
Dva malé vchody vedú do peknej cca 5m širokej chodby, vysokej cca 3-5 m s pekným klenbovým stropom. V jaskyni sa nachádza cca 5 m vysoký stalagmit, ktorý je zlomený a naklonený. Stalagmit je fosílny a jeho vzhľad naznačuje vysoký vek. Chodba prekvapivo strmo stúpa! Po otvorení vchodov, bolo z vrchného vchodu jaskyne cítiť výrazne stúpanie teplého vzduchu. Vchody sú zasnežene, lebo sa nachádzajú v strmých svahoch a z vrchu sa do nich sype prachový sneh. Táto jaskyňa svojou morfológiou patrí medzi staršie jaskyne v Dévoluy (podobne ako Choucas, Féstoure) a odvodňovala antiklinálu Plateau de Bure. Masív, kde sa jaskyňa nachádza bol výrazne erodovaný ľadovcami. Fosílny stalagmit naznačuje, že jaskyňa zažila teplejšiu klímu aká aktuálne je v danej nadmorskej výške v Dévoluy.
Minulý týždeň sme sa do oblasti vratili a kedže bolo pekne počasie, vchody sa nezasnežili a zostali voľne prístupne. S Martinom a Romainom sme pokračovali v chodbe za druhým vchodom v Grottes des Costebelle. Chodba pokračuje stúpaním a nachádzajú sa v nej pozostatky ďalšej fosílnej kvapľovej výzdoby a dokonca aj akumulácie ílovitých sedimentov. Záver chodby je zablokovaný pravé jemnými sedimentami, no jedna vetva ešte trocha stúpa a je zablokovaná veľkým blokmi. Perspektíva ďalšieho pokračovania jaskyne v tomto smere je však slabá, pretože masív v ktorom sa nachádza bol odrezaný latovcom od ďalšieho vápencového masívu Pic de Bure, kde by sa logicky chodby mali nachádzať. V jaskyni sme pozorovali vyryte nápisy z 19 storočia. Taktiež pri povrchovom prieskume sme našli aj pár vytopených miest. Text a foto Marianna Jagerčíkova